Odgovor je odvisen predvsem od tega, kdaj je bila stavba zgrajena in, če ima gradbeno dovoljenje.
Z uveljavitvijo GZ v letu 2018 se je ponovno zahtevalo uporabno dovoljenje tudi za enostanovanjske stavbe, pri tem pa je prihajalo do neupravičenih zahtev za predložitev uporabnega dovoljenja tudi za starejše objekte.
GZ-1 s samim zakonom daje uporabno dovoljenje enostanovanjskim stavbam, ki:
- so bile zgrajene na podlagi gradbenega dovoljenja in z morebitnimi dopustnimi manjšimi odstopanji iz 79. člena tega zakona pred 1. junijem 2018,
- zanje ni bil izrečen inšpekcijski ukrep,
- so vpisane v kataster nepremičnin ali je zahtevi za izdajo odločbe priloženo dokazilo, da je vložena zahteva z elaboratom za vpis podatkov v kataster nepremičnin v skladu z zakonom, ki ureja kataster nepremičnin.
Da je bila enostanovanjska stavba zgrajena v skladu z gradbenim dovoljenjem in z morebitnimi dopustnimi manjšimi odstopanji lastnik dokaže z izjavo pooblaščenega strokovnjaka. Na zahtevo lastnika stavbe upravni organ izda odločbo, da ima stavba uporabno dovoljenje po samem zakonu.
V vseh ostalih primerih enostanovanjskih stavb, zgrajenih po 1.juniju 2018, je potrebno pridobiti uporabno dovoljenje kot to določajo določbe šestega dela GZ-1. To pomeni, da je potrebno zahtevi za izdajo uporabnega dovoljenja med drugim priložiti tudi celotno projektno dokumentacijo izvedenih del (PID), ki jo pripravi pristojni projektant.
Vir:
Comments