Kaj lahko gradim na parceli?
- Diana Šubic
- Jan 24, 2024
- 2 min read
Odločili ste se za nakup parcele ali pa parcelo morda že imate – ustreza vam lokacija, razgled, še sosedje so super. Po nakupu ste se lotili projektiranja in ugotovili, da na tej parceli ne morete graditi tega kar ste si zamislili. Kako je to mogoče?
Da bi se izognili takšnim situacijam morate biti že pred nakupom parcele pozorni na morebitne omejitve za gradnjo. Omejitve so lahko zakonske narave, ko predpisi ne omogočajo določene gradnje (npr. dvojčki ali večstanovanjske stavbe niso dovoljeni na tem območju) ali pa že sam teren predstavlja oviro za gradnjo. Tako lahko naletimo na vodovarstveno ali naravovarstveno območje, prečkanje visokonapetostnega voda, kanalizacijskega omrežja in podobno. V takih primerih je podaljšan sam postopek za pridobivanje gradbenega dovoljenja, saj je potrebno pridobiti mnenja od pristojnih mnenjedajalcev, ki lahko postavijo dodatne pogoje za gradnjo (ali jo celo onemogočijo), pri tem pa posledično nastanejo večji stroški za investitorja.
Zato je bistvenega pomena, da temeljito in strokovno preučimo prostorske akte, ki veljajo za vašo parcelo. V ta namen lahko pride prav lokacijska informacija, ki jo lahko naročimo na občini, kjer leži parcela. Zahtevek za lokacijsko informacijo lahko podate, tudi, če niste lastnik nepremičnine ali parcele, morate pa v vlogi definirati zakaj jo potrebujete. Vendar pazljivo - lokacijske informacije so velikokrat skope in zgolj napotujejo na člene v občinskem prostorskem aktu kar pomeni, da je potrebno preučiti tudi le-tega.
Pozorni bodite na to, če prejmete že obstoječo lokacijsko informacijo od prodajalca parcele, saj je ta veljavna vse dokler ne pride do spremembe prostorskega akta, na podlagi katerega je bila ta lokacijska informacija sploh izdana.
Naslednji pomemben korak je preveritev pravnega stanja v zemljiški knjigi. Na parcelo je lahko vezana hipoteka (ki se z nakupom prenese na novega lastnika!), na parceli lahko obstaja tudi predkupna pravica ali služnost nekoga tretjega.
Če ste v dvomih kaj lahko gradite vam lahko pomagamo tako, da pripravimo izčrpno poročilo o možnosti za gradnjo. V njem navedemo vse bistvene podatke in sicer:
podatke o zemljiški parceli,
pravni položaj nepremičnine,
območja varovanj in omejitev,
potrebna mnenja mnenjedajalcev,
vrste dopustnih gradenj in dejavnosti,
natančna merila in pogoje za gradnjo (npr. število etaž, višina stavbe, minimalna gradbena parcela ipd.).
S tako pripravljenim poročilom lahko greste k projektantu, ki se lahko takoj loti svojega dela.

Comments