top of page

Načini določitve cene v gradbeni pogodbi

  • Writer: Diana Šubic
    Diana Šubic
  • Sep 12, 2023
  • 2 min read

Updated: Oct 26, 2023

Ena izmed najpomembnejših klavzul v gradbeni pogodbo je zagotovo cenovna klavzula. Napačne klavzule namreč povzročajo težave izvajalcem, lahko so nezakonite in v primeru spora vnašajo nejasnost v pogodbeni odnos.

V času izvajanja gradbene pogodbe sta tveganji strank predvsem tveganje količine del (rešuje se s klavzulo o določitvi cene) in tveganje glede kupne moči denarja (rešuje se s pravili glede spremembe cene določenimi v Obligacijskem zakoniku).

Obligacijski zakonik in Posebne gradbene uzance določata tri cenovne klavzule in sicer:

1. cena na enoto

2. skupno dogovorjena cena

3. cena »ključ v roke«


Cenovne klavzule določajo, katera dela so vključena v pogodbeno ceno, ne pa tudi obsega izvedbe gradnje. To mora biti posebej opredeljeno v pogodbi kot pogodbeni obseg del oziroma predmet gradbene pogodbe.


1. CENA NA ENOTO

Določena je v 654.členu OZ in 22.uzanci PGU. Takšna cena je določena za vsako postavko posebej v ponudbenem predračunu, seštevek vseh postavk v ustreznih količinah pa predstavlja zgolj ocenjeno vrednost pogodbe. Predstavlja seštevek vseh stroškov, ki jih ima izvajalec, obračunava pa se glede na dejansko izvedeno delo (količina ali delovna ura). Če je izvedenega dela več, kakor je bilo predvideno, je izvajalec upravičen do plačila celotnega dela in ne zgolj ocenjenih količin iz ponudbenega predračuna. Enako velja kadar je dejansko izvedenega dela manj – v tem primeru dobi izvajalec nižje plačilo od predvidenega v ponudbenem predračunu.


2. SKUPAJ DOGOVORJENA CENA

Določena je prav tako v 654. členu OZ in 22.uzanci PGU in predstavlja skupni znesek za celotno gradnjo. Obsega vrednost vseh del, ki jih je izvajalec lahko predvidel, ne glede na to, ali jih je upošteval v kalkulacijah ponudbe ali ne. Ne obsega pa nepredvidenih del, ki jih v času sklenitve pogodbe izvajalec ni mogel predvideti. Izvajalec je pri tej določitvi cene dolžan opraviti vsa potrebna gradbena dela za dogovorjeni znesek ne glede na dejanske potrebne količine del. Cena se ne spremeni zaradi presežnih ali manjkajočih del, tako je tveganje predvidevanja na izvajalcu.


3. KLAVZULA »KLJUČ V ROKE«

Določena je v 659.členu OZ in 34. uzanci PGU. Izvajalec mora za dogovorjeno ceno izvesti vsa dela, ki jih je predvidel (ne glede na to ali jih je upošteval v ponudbi) in tudi tista, ki jih ob sklenitvi pogodbe ni mogel predvideti. Izvajalec pri tej cenovni klavzuli prevzema največje tveganje, saj se zavezuje, da bo izvedel vsa dela, ki so potrebna za dokončanje objekta, tudi presežna, predvidljiva nepredvidena in nepredvidljiva nepredvidena.

V primeru, da bi želele stranke odstopiti od teh treh načinov in določiti poseben način pogodbene cene, je potrebno le-tega natančno opisati v sami gradbeni pogodbi. Če ni jasno določen način obračunavanja del in način obravnavanja cene, takšne klavzule ne morejo imeti enakih posledic kot zakonsko določene.


Viri:

- Obligacijski zakonik (Uradni list RS, št. 97/07 – uradno prečiščeno besedilo, 64/16 – odl. US in 20/18 – OROZ631)

- Posebne gradbene uzance 2020



Kommentare


bottom of page