top of page
Writer's pictureDiana Šubic

Zakaj je pametno urediti etažno lastnino?

Etažna lastnina je lastnina posameznega dela zgradbe in solastnina skupnih delov. Gre za pravni postopek, s katerim se določi lastništvo na točno določenem in odmerjenem delu stavbe ter vpis te delitve v kataster stavb in zemljiško knjigo. S postopkom se podrobno določijo pravice in obveznosti lastnikov delov stavbe.

Posamezni del zgradbe mora predstavljati samostojno funkcionalno celoto, primerno za samostojno uporabo, kot so zlasti stanovanje, poslovni prostor ali drug samostojen prostor. K posameznemu delu v etažni lastnini lahko spadajo tudi drugi individualno odmerjeni prostori, če so del nepremičnine v solastnini etažnih lastnikov. Skupni deli zgradbe pa so drugi deli, namenjeni skupni rabi etažnih lastnikov, in zemljišče, na katerem stoji zgradba. Med skupne dele lahko spadajo tudi druge nepremičnine.

5 KORAKOV ZA VZPOSTAVITVE ETAŽNE LASTNINE

1. Pridobitev lokacijske informacije Zemljiškoknjižni lastnik naj najprej na občini pridobi lokacijsko informacijo in preveri ali prostorski akti sploh dovoljujejo dvo- ali večstanovanjske objekte. Če tovrstne objekte ne dovoljujejo, vzpostavitev dvo- ali večstanovanjske stavbe ni možna. Lastnik lahko na občino vloži pobudo za spremembo prostorskega akta, kar pa je dolgotrajen in nepredvidljiv postopek.

2. Geodetske storitve Če prostorski akti dovoljuje takšno vrsto objekta, je na vrsti geodet, ki izmeri vse prostore stavbe, določi gabarite in opredeli zemljišče pod stavbo. Nato izdela etažni načrt in na podlagi tega še predpisane elaborate, ki so podlaga za vpis stavbe v kataster stavb pri Geodetski upravi RS (GURS). V primeru, ko želimo evidentirati stavbo z več deli in je bila ta zgrajena po letu 2003, je potrebno geodetskemu elaboratu predložiti tudi kopijo gradbenega dovoljenja, iz katerega je razvidno, da je bilo le-to izdano za stavbo z več posameznimi deli (dvostanovanjska hiša, tristanovanjska hiša ali več...). Če temu ni tako, je pred vzpostavitvijo etažne lastnine potrebno pridobiti še gradbeno dovoljenje za spremembo namembnosti objekta.

3. Sklep o vpisu stavbe v kataster stavb Ko sklep postane pravnomočen, je stavba z vsemi posameznimi deli tudi uradno vpisana v kataster stavb. Vsi posamezni deli stavbe dobijo svojo identifikacijske številke. S tem postopek vzpostavitve etažne lastnine še ni končan, saj je prišlo le do razdelitve posameznih delov v stavbi – lastnik vseh delov stavbe je namreč še vedno isti kot prej.

4.Sklenitev sporazuma o ustanovitvi etažne lastnine za vpis v zemljiško knjigo Po pravnomočnosti sklepa o vpisu stavbe v kataster stavb nastopi druga faza. V tej fazi trenutni lastnik (ali več obstoječih lastnikov) sklenejo sporazum o ustanovitvi etažne lastnine, ki je pravna podlaga za vpis etažne lastnine stavbe in vknjižbo lastninske pravice na posameznih stanovanjih v zemljiški knjigi. Zemljiškoknjižni lastniki sporazum podpišejo in podpis overijo pri notarju. Notar pripravi zemljiškoknjižni predlog in ga vloži na zemljiško knjigo.

5. Okrajno sodišče izda sklep o vpisu etažne lastnine v zemljiško knjigo S tem sklepom se vpišejo vsi posamezni deli stavbe z identifikacijsko številko, ki jo je določila GURS, lastniki teh delov stavbe ter solastniški deleži na skupnih delih stavbe. Etažna lastnina je s tem formalno vzpostavljena.





85 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page